Sierras LTE kort MC7710 klarar alla europeiska LTE band men det är förtvivlat trögt att få fram en vetig router som innehåller det kortet. Frågan är om det går att köra kortet bart och hur man då klarar det hårdvarumässigt. Kortet styrs med AT kommandon. Använder man PCi adapter måste kortet sitta i en dator. Någon router där man själv får plugga i PCI kortet finns förmodligen inte, verkar vara et projekt för DD-WRT entusiaster.
http://www.sierrawireless.com/productsa … C7710.aspx
Operatör: Kolla också Universal telecom som kör på Telenors nät. de skickar inte med modem och har ingen bindningstid. Uppsägningstiden är tre månad men för närvarande kraftig rabatt de första tre månaderna. Ska man ha 4G måste man vara mycket tydlig med det och gärna ta med det när de bandar det muntliga avtalet, annars säger de 4G javisst och skickar ett kort som bara klarar UMTS. Been there.De nollställde avtalet och skickade ett nytt kort som jag inte fått än så jag vet inte hur mycket denna operatör strular i praktiken.
LTE testare på 4G 2600, 1800, 900, 800 med Fritzbox AVM 6890, AVM6840, AVM6842, AVM 6820 och AVM 7590/7490/7390 samt diverse mifis från ZTE och Netgear. Några huaweimodem på hyllan.